Pielęgnacja skóry podczas i po radioterapii - praktyczny poradnik

Radioterapia to jedna z kluczowych metod leczenia nowotworów, oparta na wykorzystaniu promieniowania jonizującego, które skutecznie niszczy komórki nowotworowe. Niestety trudno uniknąć uszkodzenia również zdrowych tkanek, które otaczają obszar napromieniania. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie skóry poddawanej radioterapii oraz, w razie potrzeby, skuteczne leczenie zmian popromiennych.

Jak działa radioterapia

W leczeniu nowotworów, obok chirurgii i chemioterapii, stosowana jest również radioterapia. Metoda ta polega na wykorzystaniu niszczącego wpływu promieniowania jonizującego na komórki nowotworowe.

Radioterapię stosuje się po to, aby komórki nowotworowe zginęły w wyniku uszkodzenia DNA.

Promieniowanie wytwarza w komórkach wolne rodniki powodujące niszczenie zarówno DNA, jak i innych struktur komórki. Jeśli uszkodzenia są duże, komórka umiera. Przy mniejszych jest szansa na to, iż uruchomione zostaną mechanizmy regeneracyjne. Jest to nadzieja dla uszkodzonych zdrowych komórek. Jednak pozostawienie niezniszczonych komórek nowotworowych może prowadzić do wznowy choroby nowotworowej.

Komórki zdrowe są mniej wrażliwe na wpływ promieniowania. Nie znaczy to jednak, że nie ulegają uszkodzeniu w trakcie terapii. Ważne są zatem działania profilaktyczne, które mogą ograniczyć skutki uboczne promieniowania. Należy je rozpocząć od pierwszego dnia radioterapii i kontynuować przez co najmniej trzy miesiące, a nawet dłużej.

Powikłania po stosowaniu radioterapii

Radioterapia może wywoływać tzw. odczyn popromienny na skórze. Ryzyko takiego powikłania wzrasta w przypadku połączenia radioterapii z chemioterapią.

Powikłania popromienne możemy podzielić na:

  • Wczesne, czyli ostre – występują już w czasie leczenia lub mogą się pojawić 3–6 miesięcy po jego zakończeniu. Mają zwykle charakter krótkotrwały i przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia wspomagającego są odwracalne (są to m.in. rumień skóry, łuszczenie się skóry, zapalenie błon śluzowych oraz nudności i biegunka).
  • Późne – mogą wystąpić po 6 miesiącach, a nawet do kilku lat po zakończeniu leczenia. Ich pojawienie się zależy od wysokości dawki promieniowania, którą otrzymał pacjent (są to m.in. zwłóknienia, przetoki, zanik tkanek, uszkodzenia naczyń krwionośnych, uszkodzenia włókien nerwowych lub martwica kości).

W przebiegu radioterapii mogą się również pojawić powikłania ogólnoustrojowe. Do najczęstszych tego typu powikłań należy m.in. uszkodzenie szpiku kostnego, nudności, wymioty, wzrost temperatury ciała oraz problemy trawienne. Może też się zdarzyć, na szczęście niezmiernie rzadko, że radioterapia spowoduje powstanie wtórnego nowotworu w miejscu, na które działały promienie, lub w tkankach je otaczających.

Bywa i tak, że wczesny odczyn popromienny może się zmienić w tzw. następczy późny odczyn popromienny. Pojawia się on wcześniej niż powikłanie zaliczane do powikłań późnych, a jego przyczyną jest zbyt wysoka dawka promieniowania podawana choremu w ciągu tygodnia. Obserwowane zmiany w tkankach są podobne do tych występujących w powikłaniach późnych. Dodatkowo uszkodzenie mechaniczne bądź infekcja bakteryjna uniemożliwiają gojenie się rany i są przyczyną następczej martwicy tkanki.

Mechanizm wpływu promieniowania jonizującego na skórę

Pod wpływem promieniowania jonizującego ulega zaburzeniu równowaga pomiędzy złuszczaniem się starych komórek warstwy rogowej naskórka a powstawaniem i dojrzewaniem nowych komórek.

Uszkodzeniu ulegają komórki śródbłonka naczyń krwionośnych, zmniejsza się liczba obecnych w skórze komórek Langerhansa oraz uwolnione zostają cytokiny prozapalne. Zniszczona w ten sposób skóra ma słabsze możliwości regeneracji. Podczas radioterapii uszkodzeniu ulegają też gruczoły łojowe i potowe obecne na skórze, co zmniejsza choćby jej ochronę przed przesuszeniem.

Zmiany skórne mogą być intensywniejsze w miejscach, w których przylegają do siebie dwie powierzchnie skóry, oraz tam, gdzie skóra jest cieńsza, np. na twarzy, w okolicach krocza, pod pachami czy w obszarze pod piersiami. Tarcie powierzchni skóry o skórę oraz zwiększona potliwość tych miejsc będą powodowały osłabienie regeneracji zniszczonych radioterapią tkanek. Będą one wymagały szczególnie dokładnej pielęgnacji.

Podział odczynów popromiennych według objawów

Wyższa dawka promieniowania może być bardziej skuteczna w niszczeniu nowotworu, jednak będzie w większym stopniu upośledzała zdolności regeneracyjne tkanki zdrowej. Niestety u prawie 90% pacjentów w następstwie radioterapii pojawiają się dolegliwości skórne.

Postęp zmian skórnych w czasie radioterapii pozwala na podział odczynów popromiennych według skali nasilenia objawów:

  • stopień pierwszy – zaczerwienienie skóry i śluzówek, złuszczanie „na sucho”, uczucie pieczenia i ściągania;
  • stopień drugi – rumień, złuszczanie „na wilgotno”, obrzęk, pęcherze, ból;
  • stopień trzeci – do objawów związanych ze stopniem drugim dołączają zanik skóry, owrzodzenia, zmiany ropne, martwica powierzchowna skóry oraz krwawienia spowodowane urazem;
  • stopień czwarty – martwica we wszystkich warstwach skóry i samoistne krwawienia.

Jakie czynniki wpływają na powstanie odczynu popromiennego

To, czy i jak silne odczyny powstaną u danego pacjenta, zależy od parametrów samej terapii promieniami jonizującymi, takich jak:

  • rodzaj promieniowania;
  • energia promieniowania;
  • sposób frakcjonowania dawki;
  • dawka promieniowania;
  • wielkość napromieniowanego obszaru;
  • czas leczenia.

Drugą grupą czynników mających wpływ na siłę reakcji popromiennej są te, które zależą od stanu pacjenta. Należą do nich między innymi:

  • poprzednie zabiegi w napromieniowanym obszarze;
  • urazy tkanek w miejscu napromieniowania;
  • predyspozycje genetyczne;
  • indywidualna wrażliwość skóry chorego na promieniowanie;
  • stan odżywienia chorego;
  • wiek chorego;
  • choroby towarzyszące, np. cukrzyca, choroby naczyń krwionośnych, nadciśnienie tętnicze, niewydolność nerek;
  • stosowanie używek, np. alkoholu i nikotyny.

Pielęgnacja skóry poddanej radioterapii

Odczyn popromienny wiąże się z poważnymi dolegliwościami, co pogarsza komfort życia chorego w czasie leczenia i regeneracji. Stąd tak ważne jest prawidłowe dbanie o skórę w czasie leczenia i przez dłuższy czas po jego zakończeniu.

Higiena skóry

Skórę poddaną promieniowaniu należy myć letnią wodą. Praktyka pokazuje nawet, że brak zamoczenia miejsca napromieniowania (czyli chwilowe powstrzymanie się od mycia tego obszaru) zmniejsza ryzyko odczynu popromiennego.

Należy też unikać skrajnych temperatur wody do mycia czy okładów na skórę. Ponadto warto wybierać kosmetyki do mycia o jak najprostszym składzie i jak najłagodniejszym działaniu. Nie powinniśmy trzeć skóry ręcznikiem, tylko osuszać ją delikatnie, przykładając miękką tkaninę. Golenie i depilacja są wręcz zakazane, aby nie powodować mikrourazów skóry.

Produkty do pielęgnacji skóry po radioterapii

Dla zdrowia skóry poddanej radioterapii warto na dłuższy czas zrezygnować z dezodorantów i perfum na bazie alkoholu.

Pielęgnację skóry poddanej promieniowaniu jonizującemu należy zacząć już w czasie trwania terapii. Trzeba ją kontynuować aż do ustąpienia zmian skórnych, co może trwać nawet kilka tygodni lub miesięcy po zakończeniu leczenia.

Kosmetyki, które do tego celu wybieramy, powinny mieć jak najprostszy skład, bez substancji drażniących. Rekomenduje się preparaty o właściwościach nawilżających i natłuszczających. Warto także, aby zawierały związki regenerujące, ochronne i łagodzące zmiany skórne.

Bezpieczne dla skóry będą więc produkty, w których składzie są m.in. alantoina i pantenol, naturalne tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek, gliceryna, kwas hialuronowy.

Zastosowanie pantenolu pozwoli na:

  • zahamowanie utraty wody z naskórka (lepsze nawilżenie skóry);
  • poprawę gojenia się ran na skórze;
  • działanie przeciwzapalne;
  • złagodzenie świądu.

Alantoina dobrze się sprawdza jako substancja:

  • wspomagająca regenerację komórek;
  • zatrzymująca wodę w naskórku, dzięki czemu poprawia nawilżenie skóry;
  • wzmacniająca strukturę skóry poprzez stymulację produkcji kolagenu;
  • poprawiająca gojenie ran, owrzodzeń i blizn;
  • zmiękczająca skórę;
  • hamująca stres oksydacyjny;
  • łagodząca podrażnienia;
  • działająca przeciwzapalnie.

Alantoinę i pantenol znajdziemy w produktach leczniczych Alantan Plus maść i Alantan Plus krem, wskazanych do pielęgnacji skóry podrażnionej i wysuszonej oraz do leczenia oparzeń po radioterapii.

Zalecenia dodatkowe

Tkaniny naturalne, miękkie i przewiewne, takie jak bawełna, jedwab czy len, są sprzymierzeńcami w gojeniu. Warto unikać nie tylko sztucznych włókien, ale także nadmiernego nacisku na skórę, wywołanego obcisłą odzieżą, ciasnymi gumkami lub mocno zaciśniętymi paskami.

Zmiany skórne, które powstają w wyniku działania promieniowania jonizującego, mogą powodować u chorego uczucie świądu, a nawet bólu. Bardzo ważne jest jednak, żeby chorej skóry nie trzeć ani nie drapać.

Pacjent powinien pamiętać o tym, jak ważne dla niego jest prawidłowe nawodnienie organizmu.

Jeśli nie ma możliwości uniknięcia słońca, to zaleca się stosowanie kremów z jak najwyższymi filtrami przeciwsłonecznymi.

Skóra poddana radioterapii nie powinna być wystawiana na promieniowanie UV przez przynajmniej rok po zakończeniu naświetlania.

W trudniejszych przypadkach lekarz może przepisać mocniejsze leki miejscowe (np. maści sterydowe) oraz leki o działaniu ogólnoustrojowym, np. leki przeciwzapalne, leki przeciwbólowe lub – w razie infekcji skóry – antybiotyki.

Podsumowanie

Skóra poddana radioterapii potrzebuje szczególnej uwagi i dostosowanej do jej stanu pielęgnacji. Stosując się do powyższych wytycznych, możemy zmniejszyć odczyn popromienny. Tym samym wzrośnie komfort życia chorego, co ułatwi mu regenerację po tak trudnym leczeniu.

Zobacz również:

Opracowanie: mgr farmacji Marta Koziarska, szkoleniowiec z ponad 20-letnim doświadczeniem, autorka licznych publikacji popularnonaukowych.

Bibliografia:

  1. Mirosława Demska, Joanna Topczewska-Bruns,
    Beata Maćkowiak-Matejczyk, Tomasz Filipowski, Pielęgnacja skóry podczas i po zakończeniu radioterapii, © Curr. Gynecol. Oncol. 2011, 9 (4), p. 272-275, publikacja: 30.12.2011.
  2. Michalewska J., Odczyny popromienne w radioterapii oraz popromienne zapalenie skóry, Zeszyty Naukowe WCO, Letters in Oncology Science 2017, nr 14(4), s.104–109, https://journals.wco.pl/index.php/los/article/view/41/45, dostęp: 25.03.2025.
  3. Topczewska-Bruns J., Filipowski T.M., Demska M., Pielęgnacja i ochrona skóry w trakcie i po radioterapii, „Opieka Onkologiczna” 2014, nr 2, s. 56–58, https://aureapharma.eu/wp-content/uploads/2021/11/pielegnacja-radioterapia.pdf, dostęp: 25.03.2025.
  4. Wiśniewski M. i in., Popromienne zapalenie skóry — zasady postępowania, „Medycyna Paliatywna w Praktyce” 2013, tom 7, nr 2, s. 41–45, https://journals.viamedica.pl/palliative_medicine_in_practice/article/view/36621/26322, dostęp: 25.03.2025.