• strefa-medyczna

Jest to jedna z najczęstszych chorób skóry niemowląt i małych dzieci. Pojawia się zazwyczaj miedzy 1 a 2 miesiącem życia.

Zmiany chorobowe - stan zapalny pod postacią zmian rumieniowych - zlokalizowane są w okolicy odbytu, narządów płciowych, ud, pachwin i dolnych części brzucha, czyli w miejscu przylegania pieluszek.

Powyższe zmiany zależą od wielu czynników, które drażniąc skórę doprowadzają do powstania stanu zapalnego. Wśród tych czynników najistotniejszą rolę odgrywają: resztki stolca, mocz i resztki środków piorących w źle wypłukanych pieluszkach, a ponadto kosmetyki do pielęgnacji skóry niemowlęcia. Wszystkie te czynniki doprowadzają  również do powstania zakażenia bakteryjnego i drożdżakowego.

W znacznej większości przypadków pieluszkowe zapalenie skóry przebiega w formie łagodnej pod postacią wyżej wspomnianych zmian rumieniowych obejmujących powierzchnie wypukłe pośladków, sromu i wewnętrznych powierzchni ud - może to przypominać kształt litery W.

Istnieje cięższa postać schorzenia tzw. odmiana nadżerkowa. Mówimy o niej wówczas, kiedy na podłożu zmian zapalnych pojawiają się liczne krostki, które z czasem przekształcają się w nadżerki. Stanowią one dobre podłoże do rozwoju bakterii, w wyniku czego, często pokrywają się w bardzo szybko wydzieliną ropną.

Dosyć rzadką odmianą i jednocześnie najcięższą jest tzw. granuloma gluteale infantum, co można przetłumaczyć jako ziarniniak pośladków dzieci (noworodków). Na skórze obok zmian rumieniowych powstają grudki i guzki barwy czerwonej, czasami wykazujące rozpad. Uważa się, że przyczyną powstania tych zmian jest niekontrolowane stosowanie fluorowanych preparatów sterydowych i współistnienie zakażenia drożdżami.

Jeśli chodzi o leczenie, to postać łagodna nie sprawia zazwyczaj wielu kłopotów. Polega ono na dokładnym myciu okolicy zmienionej chorobowo czystą wodą z mydłem a następnie zastosowaniu maści lub kremu o działaniu natłuszczającym i łagodzącym. Bardzo ważna jest częsta zmiana pieluszek i unikanie ceratek i plastikowych majteczek, które nie dopuszczają powietrza do skóry, powodując odparzenia.

Dobrze działa tez kąpiel w nadmanganianie potasu. Należy sporządzić lekko różowy roztwór i w nim kąpać dziecko. Przy przewadze zmian rumieniowych dodatkowo zaleca się krótkotrwałe stosowanie kremów i aerozoli z niefluorowanymi sterydami. Bardzo ważnym  jest, aby o włączeniu tych leków decydował dermatolog.

Istnieje zależność miedzy karmieniem dzieci, a przebiegiem zapalenia pieluszkowego skóry. Otóż dzieci karmione naturalnie mają pH moczu niższe i niższa jest także aktywność enzymów kałowych odpowiedzialnych za drażnienie skóry i powstanie stanu zapalnego. W związku z tym u tych dzieci choroba przebiega łagodniej.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyz każdy lek niewłaściwie użyty zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne "UNIA" Spółdzielnia Pracy, ul. Chłodna 56/60, 00-872 Warszawa, tel./fax: (22) 654 15 87